Administrér konto
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
Sådan åbner De Deres Proton-kontoindstillinger
Find ud af, hvordan De åbner Deres kontoindstillinger til Proton fra hver web- app fra Proton. Administrer Deres adgangskode, gendannelsesmuligheder, Abonnement og mere.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
Tilføj en Proton Mail-adresse til en eksisterende konto
Hvis De bruger Proton med en anden e-mailadresse, kan De tilføje en Proton Mail-adresse til Deres konto. Med et betalt abonnement kan De forbinde den til et brugerdefineret domæne.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
Gendannelsessætning
Få mere at vide om, hvad en gendannelsessætning er, hvordan De bruger den til at gendanne Deres Proton-konto og -data, og hvorfor det er en af de gendannelsesmetoder, vi anbefaler.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
E-mail- og SMS-gendannelse
Få mere at vide om, hvordan De bruger e-mail- og SMS-gendannelse til at nulstille Deres adgangskode. Find ud af, hvorfor vi anbefaler at aktivere yderligere gendannelsesmuligheder.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
Hvad sker der, hvis mit forbrug overstiger grænserne for mit abonnement?
Hvis De nedgraderer Deres Proton-abonnement, mens De bruger mere lagerplads (eller flere brugerkonti), end Deres nye abonnement tillader, kan Deres adgang blive begrænset.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
Skift Deres Proton-adgangskode
Sådan ændrer De Deres Proton-adgangskode af en hvilken som helst årsag, når De kender Deres adgangskode. Hvis De har glemt den, kan De besøge vores supportside for at se, hvordan De nulstiller den.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Lagerplads
Sådan øger De Deres gratis lagerplads i Proton Mail og Proton Drive
Eksisterende brugere med et Free plan-abonnement kan låse op for 5 GB samlet lagerplads til Proton Drive og 1 GB samlet lagerplads til Proton Mail. Vi forklarer hvordan.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Lagerplads
Proton-lagerbonusser
Tilmeld Dem et betalt abonnement på Proton Mail eller en Proton-pakke, og få ekstra lagerplads gratis for hvert år, De er hos os.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Lagerplads
Sådan øger De Deres lagerplads
Alle Proton-abonnementer leveres med krypteret lagerplads. Få mere at vide om, hvordan De kontrollerer Deres tildelte lagerplads og øger den ved at opgradere Deres abonnement.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Kontaktassisteret datagendannelse
De kan udpege op til 5 venner til at hjælpe Dem med at genoprette Deres Proton-kontodata efter en nulstilling af adgangskoden. Lær, hvordan kontaktassisteret datagendannelse fungerer, og hvordan De konfigurerer kontakter.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Gendannelsesfil
En gendannelsesfil er en mulighed for datagendannelse. Den kan genoprette adgangen til tabte kontodata efter en nulstilling af adgangskoden.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Gendannelse af Proton Drive-filer efter nulstilling af adgangskode
Lær hvordan De gendanner Proton Drive-filer efter en nulstilling af adgangskoden – med et ekstra trin til at genoprette sikkerhedskopierede fotos i nogle tilfælde.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Nødadgang
Find ud af, hvordan De vælger op til fem nødkontakter til Deres Proton-konto.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Sådan får De nødadgang til en andens konto
Lær hvordan du får nødadgang til en Proton bruger konto og opdatér deres kontoindstillinger.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Gendannelsessætning
Få mere at vide om, hvad en gendannelsessætning er, hvordan De bruger den til at gendanne Deres Proton-konto og -data, og hvorfor det er en af de gendannelsesmetoder, vi anbefaler.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
E-mail- og SMS-gendannelse
Få mere at vide om, hvordan De bruger e-mail- og SMS-gendannelse til at nulstille Deres adgangskode. Find ud af, hvorfor vi anbefaler at aktivere yderligere gendannelsesmuligheder.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Sikkerhedskopiering af data på enheden
Enhedsbaseret gendannelse genopretter adgangen til Deres krypterede kontodata efter en nulstilling af adgangskoden. Se, hvordan det fungerer, og hvordan De aktiverer det.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Proton-kontogendannelse forklaret
Indstil metoder til at gendanne Deres konto, hvis De glemmer Deres Proton-adgangskode.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Konto- og datagendannelse
Gendan mistede kontodata efter en nulstilling af adgangskode
Se, hvordan De genopretter adgangen til Deres e-mails, kalendere, kontakter, filer og andre krypterede data efter at have nulstillet Deres adgangskode med e-mail- eller SMS-gendannelse.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Kombiner eller slet konto
Inaktive konti
Hvis De har et Proton Free-abonnement, skal De logge ind og bruge en Proton-tjeneste én gang om året for at opretholde Deres konto. Få mere at vide.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Kombiner eller slet konto
Sådan forbinder De en eksisterende SimpleLogin-konto med en Proton-konto
SimpleLogin is part of the Proton encrypted ecosystem. Find out how to link your existing SimpleLogin account to your Proton Account.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Kombiner eller slet konto
Fletning af to Proton Mail-konti
Med en betalt Proton Mail-konto kan De sende og modtage e-mail fra flere Proton Mail-adresser. Se, hvordan De fletter andre Proton-konti med Deres betalte konto.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Kombiner eller slet konto
Sådan sletter De Deres Proton-konto
Få mere at vide om, hvordan De sletter en Proton-konto. Dette vil slette alle Deres data permanent, og De vil miste adgang til alle Proton-tjenester.
- Support
- Proton-konto
- Administrér konto
- Brugernavn
Sådan ændrer De Deres brugernavn
Ændring af brugernavn på Proton Mail er ikke muligt af sikkerhedsmæssige årsager og det høje beskyttelsesniveau